Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nebudu se zde obšírně rozepisovat o sérii Might&Magic, zejména  6. dílu , a to  z důvodu, že o MM existuje několik mnohem lepších stránek, než je  ta moje.

Spíše zde uvedu svou osobní zkušenost s těmito hrami.

MM VI The Mandate of Heaven

K MM jsem se  poprvé dostal skrze Level, kde vyšla MM VI  jako plná hra. Nejdřívě mně   moc nezaujala, přišlo mi divné, že  sotva jsem vytáhl paty z Nového Sorpingalu, tak se na mně  bezdůvodně  vyřítily desítky  goblinů, přívrženců Baala a ostatní havěti. Po nějaké době mi ale začalo vrtat hlavou, proč moje sestra  tráví tolik času s touhle hrou, a začali jsme ji na střídačku hrát společně. A ejhle,  s úžasem jsem zjistil, jak je tahle hra rozsáhlá, zábavná a kompexní. Většima dungeonů je postavena s ohromnými prostory, kde se nehledí na nějaký ten metr do délky, šířky, či výšky. Ano, postavy jsou obyčejné sprity (podobně jako v Duke Nukemovi :D), a textury se opakují, ale u této hry jsem si poprvé řekl, že PC využilo své  kapacity a neomezeného  prostoru na hardisku (žádné diskety).  Poprvé jsem měl pocit, že tohle je jedna z her, které mají duši a styl (podobně jako hry na AMIGU).

Osobně považuji MM VI za jednu z nejlepších her, které jsem kdy hrál,  dohrál jsem ji třikrát (přičemž poprvé mi to zabralo asi 4 měsíce času).

Perličky z hraní:

Při opakovaném hraní jsem občas  zasekl..... např. klíč od Garicovy laboratoře  musíte najít v Mistu, v tajné chodbě v pevnosti stříbrných  helem (tajnou chodbu jsem přehlédl, řešení jsem zjistil na abecedě her (mezi záseky).

Jsem  absolutně unešený z toho, že nemusím absolutně spěchat, že protivníků je tak velké množství, že si jejich likvidaci můžu vychutnat, a  přitom hra není ani po několika týdnech (či měsících ) nudná.

Pamatuji, jak jsem se chtěl stát mistem černé magie. K tomu potřebuješ  tu nejhorší pověst. Koupil jsem si kouzlo armagedon (více  méně náhodně) a  samozřejmě jsem ho hned vyzkoušel. Zem se zachvěla, zrudla krví, a všichni civilisti v Black Shire byli death. Po nějaké době jsem šel na hrad Ironfist pro odměnu za splněný  quest, a ejhle: skončil jsem na rok ve vězení. Ovšem  podmínka pro získání titulu byla na světě

S  záseky pomáhá abecedaher, kde lze najít většinu řešení... třeba že paměťové krystaly se umisťuji, když jsou v orákulu zapnutá světla, nebo, že používání blasterů se naučíte v kontrolním centru (kousíček  od vstupu,  zahnete do levé chodby,  a pak už jen stačí koukat po zdech) . Další dobrý zdroj informací je na Elemirových stránkách http://www.svetmightandmagic.cz/index.php

MODY

Po restartu MMVI jsem  našel jsem dva mody:
http://www.moddb.com/games/might-and-magic-6/mods ...
Oba mody jsou si v mnohém podobné, po váhání a vyzkoušení jsem nechal suicide squad mod, (protože nemění ikony postav, na které jsem za ty léta zvyklý)
Ve zkratce tyto mody fungují tak, že:
1. Průchod hrou ve skupině 4 rytířů je jednodušší, s mágy naopak složitější.
2. Grafická úprava předmětů v inventáři + jejich vlastností
3. Přeházení účitelů, a dalších NPC ve městech, takže je hra zajímavější. Abni jeden z nich jsem ale vážněji nehrál

The Chaos Conspiracy:

Momentálně hraji tento mod (a na Elemirových stránkách http://www.svetmightandmagic.cz/mmwiki/index.php/Hlavn%C3%AD_strana píši herní deník.

Ve zkratce: Jedná se o rozsáhlý mod, rozdělený na dvě části (jedna se odehrává ve světě známém z MM VI, druhá ve zcela odlišném prostředí). Přeložen do češtiny (obrovská pochvala). Více nepřátel, nové questy, přeházené dungeony- zkrátka výzva pro každého milovníka herní série Might and magic.

MM VII

mám doma, taky z Levelu (a z www.gog.com- původní CD je  poškozeno)  Gogu.  Je asi je spousta  lidí, co považují 7. díl za lepší, než 6,  já ale MM VII nikdy nedohrál, a to zejména z několika důvodů: Pocit dejavu- pořád jsem tak nějak čekal, kdy už bude tak dobrá a zábavná, jako šestka. Navíc mi přišel systém dovedností překombinovaný.  Hru jsem  vždy dohrál tak do poloviny. Jediné pozitivum tak bylo  přidání minihry Arcomage.  

Doporučuji (alespoň zatím) vyzkoušet grafický mod z http://www.mmgames.ru/

Úprava grafiky, při zachování textů.

Dalším modem je:

 http://www.mmgames.ru/index.php?option=com_content&view=article&id=95&Itemid=191&lang=en

 MM VIII 

jsem si slavnostně koupil v Praze někdy okolo roku 2001, a dohrál, není to špatná hra, velikostí sice tak asi poloviční,  než  MM VI, s docela dobrou atmosférou, ale je vidět, že sérii MM pomalu docházel dech.

Nicméně od od doby kdy funguje gog.com jsem o dohrání osmičky znovu začal uvažovat.

Originální CD už mi jaksi nefungují (opět  poškozené CD), a tak jsem si osmičku znovu zakoupil (moje oblíbená stránka www.gog.com). Asi týden jsem se jen tak procházel po světě  Jadame,  do bločku si poznamenával poznámky typu kde je ten  který učitel, nebo kde se dá něco koupit (a výhodně prodat). Po těch skoro deseti letech jsem si připadal jako kdybych našel ztraceného syna...prostě paráda. 

Nakonec jsem se rozhodl své hodnocení trošičku změnit.  Délka hry mi připadá tak akorát. Ano, některé dungeony jsou skutečně krátké, zato jejich design je vcelku zajímavý a neokoukaný. Takové vosí hnízdo, rovina vzduchu nebo   temné krypty  jsou velice zajímavé a neotřelé.  Potěší i animované sekvence, a poutavý herní příběh.

 MM IX

Na tuhle hru jsem se velice těšil, a zpočátku jsem byl  unešený a nadšený. Český dabing se mi (na rozdíl od herních redaktorů) líbil a zakoupení originálky jsem nikdy nelitoval. Dle různých názorů (třeba na Elemirových stránkách) se jedná spíše o nepodařený betatest, a je škoda, že 3DO celou sérii zazdilo, a ze série MM se nestal tak  úspěšný projekt jako v případě  TES . 

I   tuhle hru jsem také dohrál tak jen do poloviny. Podle mně se jedná  o  smutnou  tečku za skvělou sérií, a  konec těch  RPG,  které jsem měl rád.

Ale jistě se ke hraní jednou vrátím.

 MM I+II

Tak o tuhle hru jsem se zajímal asi dva měsíce (poprvé jsem si ji stáhl z http://www.rpghry.cz/, avšak dnes se dá koupit na http://www.gog.com/en/frontpage/

Z dnešního pohledu se jedná o nehratelné hry, avšak jako sonda do historie to není vůbec špatné. S oběmi jsem strávil téměř dva měsíce, včetně překladu manuálu, a dalších doprovodným materiálů.  Mohu se dokonce pochlubit, že mnoho z mé práce publikoval Elemir na svých stránkách (Pozn. na jaře 2012 jsem druhý díl dohrál)

Všem , kteří se nebojí 8- bitových  her, doporučuji díl druhý, který je již herně, i graficky je na výši .

MM III

Ke hraní třetího dílu jsem se dostal na podzim 2010, a i když mi nějakou dobu  trvalo, než jsem si na herní systém zvykl, tak musím uznat, že třetí díl je velmi dobrý. Ve spolupráci s Elemirem http://www.svetmightandmagic.cz/index.php  jsme publikovali  překlad  manuálu i návod na hru.

MM IV+V

Jedná se o velice dobrou hru, i když t.č. jsem dohrál jen díl 4., a pátý už mě nějak nebere (spíše jsem už přehraný.. oba předchozí díly mi zabraly cca 4 měsíce). Elemir na svých stránkách již zveřejnil můj návod, i odkaz na kompletní návod -oskenovaný Excalibur z

Na Elemirových stránkách (www.svetmightandmagic.cz) je ke stažení čeština.

http://www.oldgames.sk/casopisy.php?gallery=615;page=1 

 

  A nakonec jedna DOBRÁ zpráva- celé herní série  se dá koupit na ww.gog.com

 

 

 

 

 

 

 

     

 

Náhledy fotografií ze složky Might&Magic VI

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

...

(Pavel, 1. 10. 2014 21:51)

MM6 je moje srdeční záležitost.Brašin si pořídil hru ale místo HOMAM,které chtěl...dostal právě MM6 a tak mi ji věnoval.Byla to moje první hra na mém prvním počítači.A s čistým svědomím ji prohlašuji za velikou trvalku v mém herním životě.Shodou okolností ji mám znovu nainstalovanou v kompu (GOG verze).Od kámoše (resp jeho přítelkyně) jsem dostal oficiálního knižního průvodce (sláva antikvariátům)...a to byl konec.Tuto hru jsem dokončil po pekelně dlouhém čase (přeci jen v AJ v té době nebyl člověk tak zběhnutý a herní znalosti jsem měl na nule...tudíž herní doba mohla být kratší).Kdo má rád RPG a preferuje "zažrání" do hry před super výbuchy...jdětě do MM a nebojte se...je to výzva.
MM7 - díky MM jsem si koupil ihned originálku (2CD)...z počátku jsem byl trochu rozpačitý z grafiky,ale posléze mohu říct,že i tento díl se mi velmi líbil,ačkoliv opojení z MM6 nedosáhnul.
MM8 - už jsem byl herně asi trochu jinde,ale díky 6+7 jsem cítil hrát osmičku jako povinost.Pořád je to MM a mělo to pár dobrých nápadů...ale oproti MM6 se mi nějak nedostávalo toho nadšení
MM9 - pro mě hodně veliké zklamání....i graficky,i herně...po relativně krátké herní době jsem to smáznul.

celkově hodnotím sérii jako velmi dobrou s hořkým koncem

MM6 - 95%
MM7 - 80%
MM8 - 75%
MM9 - 60%